سفارش تبلیغ
صبا ویژن
خود را از اندیشه ای که مایه فزونی حکمتت گردد و عبرتی که مایه حفظ تو شود، تهی مدار . [امام علی علیه السلام]
 
شنبه 92 دی 7 , ساعت 12:7 صبح

 

 خداوند در قرآن کریم (سوره مجادله، آیات 14 تا 22) انسانها را به دو گروه حزب الله و حزب الشیطان تقسیم فرموده است که این تقسیم بی نظیر بوده و در کتب دیگر آسمانی مثل تورات و انجیل سابقه ندارد (البته ممکن است بوده ولی مورد تحریف واقع شده است). (برداشت از بیانات حضرت ایت الله علامه مصباح یزدی حفظه الله، در تاریخ 1392/09/01، انجمن فارغ التحصیلان)

حزب الله در معنای صحیح آن عبارتست از: ترکیبی قرآنی به معنای یاران و انصار خداوند که دارای هدف واحد و ایمان واحد باشند و واژه جند مرادف با حزب است.

حزب شیطان نیز ترکیبی قرآنی است به معنای یاران و انصار شیطان که دارای هدف واحدی می باشند و در مواردی از قرآن کفار و منافقین حزب شیطان شمرده شده اند.

اوصاف و ویژگیهای حزب الله در قرآن و سنت:

 1. محبوب و دوستدار خدا بودن
 2. تثبیت ایمان و تقوای الهی در قلوب آنها
 3. تأیید به وسیله روحی از جانب خدا و رسیدن به مقام رضا
 4. تولی و تبری و پذیرش ولایت
 5. اهل عبادت و تعظیم در برابر پروردگار
 6. انفاقات مالی
 7. تواضع و فروتنی
 8. شجاع و مجاهد در راه خدا و شهامت در مقابل دیگران
 9. و... 

کسانی که به عنوان مصادیق حزب الله معرفی شده اند: حضرت علی (علیه السلام) و شیعیانش، امام حسین (علیه السلام) و زائرانش، ائمه معصومین(علیهم السلام) و حزب آنها، انبیا، صدیقان، شهدا و صالحین، اصحاب کهف، اویس قرنی، 313 نفر یاران طالوت و همچنین عبیدالله بن عبدالله بن ابی.

اوصاف و ویژگیهای حزب شیطان در قرآن و سنت:

 1. پیروی از شیطان
 2. غفلت از خداوند
 3. مخالفت و دشمنی با خدا و پیامبر او
 4. دروغگویی
 5. تبهکاری
 6. طغیانگری
 7. مسخره کردن خدا و پیامبر خدا
 8. و...

مصادیق حزب شیطان کافران و منافقان، اصحاب جمل، آل ابی سفیان، مردم عصر جاهلیت، شرابخوار و نفس اماره و عمرو عاص و طرفداران او معرفی شده اند.

انسان زمانی جزء حزب شیطان می شود که بصیرت و آگاهی کامل نداشته باشد و هوا و هوسهای خود را حجابی بر دیدگانش قرار دهد و به شیاطین اجازه رهبری و ولایت دهد تا حقیقت را بر او مشتبه سازند. 

عاقبت و فرجام این دو گروه:

خداوند فرجام این دو گروه را مشخص ساخته سرانجام خوب و نیکو رستگاری و پیروزی را از آن حزب الله دانسته و فرجام بد و سوء و زیان و خسران را در انتظار شیطان صفتان قرار داده است. عوامل فلاح جامعه محققانی هستند که جامعه را با اندیشه های عمیق دینی آشنا کنند و وعاظی که پند و اندرز دهند و دلهای آماده و پذیرای حقایق. 

نکته قابل توجه این است که باید توجه کنیم که در زندگی مان با چه کسانی داد و ستد نموده و رابطه برقرار می کنیم مبادا با انسانهایی رابطه دوستی داشته باشیم که جزو حزب شیطان هستند که دشمن خداوند و پیامبران الهی هستند.

امروزه رژیم جعلی اسرائیل و نظام صهیونیسم بین الملل که حتی در دولت های برخی از کشورهای اسلامی مانند عربستان، قطر، بحرین، امارات و... نیز نفوذ و حضور دارد از مصادیق بارز حزب شیطان است و افراد و گروههایی که در خط اسرائیل باشند به وضوح و مطمئناً عضوی از حزب شیطان هستند، با این بیان سلفی هایی که در دامن رژیم نامشروع آل سعود و فرقه شیطانی وهابیت پرورش می یابند حزب شیطان به حساب می آیند و دشمن بارز خداوند و پیامبر او هستند که بر تمامی پیروان راستین رسول الله صلی الله علیه و آله، چه شیعه و چه سنی واجب است که دین اسلام و قرآن عزیز و مسجدالحرام را از دست این انسانهای پلید و کثیف و جنود شیطان نجات دهند

(لازم به ذکر است تعریف حزب الله و حزب شیطان و اوصاف این دو گروه را از پایان نامه سرکار خانم زهرا میری بیدختی، طلبه مدرسه حضرت نرجس (س) مشهد استفاده کرده ام)

 لیست کل یادداشت های این وبلاگ